Przyjęcie weselne to uroczystość niezwykle wymagająca pod względem organizacyjnym. Nie dziwi zatem fakt, że Państwo Młodzi szukają pomocy u doradców weselnych, konsultują się z przyjaciółmi, czy też zdają na doświadczenie rodziców i starszych krewnych. Największym problemem jest wybór dań. Oczywiście, trudno jest zadowolić wszystkich gości, ale warto próbować!
Jak stworzyć weselne menu?
Ustalając kartę dań, nie powinniśmy kierować się własnymi preferencjami. Jeżeli uwielbiamy azjatycką kuchnię, nie możemy narzucać gościom dania głównego rodem z Japonii czy Chin. Miejmy na uwadze, że część weselników nie chciałaby eksperymentować z nowymi potrawami. Wesele nie jest dobrą okazją na degustację nietypowych dań. O ile młodsi goście nie mają zazwyczaj problemu z bardziej „udziwnionymi” potrawami, o tyle starsi biesiadnicy mogą kręcić nosem na nietypowo wyglądające dania. Egzotyczne potrawy mogą być bardzo smaczne i podane w miły dla oka sposób, niemniej pamiętajmy, że starsze pokolenie przywykło do innego modelu zabawy weselnej – starych drzew się nie przesadza.
Oczywiście, nie zachęcamy do całkowitej rezygnacji z ulubionych potraw egzotycznych. Dobrym rozwiązaniem jest podanie ich na zimnej płycie bądź stole tematycznym. Osoby, które zechcą skosztować bardziej wyrafinowanych potraw, obsłużą się same, zaś pozostali goście ograniczą się do tradycyjnych posiłków.
Propozycje dań głównych na wesele
Przyjęcie weselne nieodmiennie kojarzy się z alkoholem i tańcami. Jeżeli nie chcesz rezygnować z tradycyjnego wesela i przewidujesz postawienie na stołach trunków lub wynajęcie drink baru, pamiętaj o stworzeniu menu adekwatnego do tego typu imprezy. Alkohol dobrze komponuje się z tradycyjnym polskim, dość tłustym, jedzeniem.
Daniem obowiązkowym jest zupa – najlepiej żur lub rosół. Jeżeli organizujemy wesele porą letnią, można zrezygnować z tłustych zup na rzecz lekkich kremów warzywnych. W cieplejszych miesiącach lepiej uważać również na dania, takie jak galaretki czy tatar. Najlepiej, aby były podawane na niewielkich półmiskach i sukcesywnie uzupełniane przez obsługę.
W przypadku dań głównych warto postawić na różnorodność, wybierając mięsa o kontrastowych smakach, np. drób, wieprzowinę czy wołowinę. Wśród częściej wybieranych dań głównych można wymienić m.in. kotlet schabowy, kotlet z kurczaka de volaille, kotlet pieczarkowy, kotlet mielony, roladę wołową, pieczeń wieprzową, kurczaka z rożna, schab faszerowany, pierś z kaczki faszerowaną. Dodatkami do mięs mogą być: ziemniaki zapiekane, ziemniaki z wody lub puree, kluski śląskie, frytki lub ryż, pieczywo mieszane, masełka smakowe, marynaty (pieczarki, ogórki, papryka) oraz dipy i sosy. Obowiązkowymi dodatkami są również sałatki i surówki. Najlepiej sprawdzą się surówki z selera, kapusty, marchewki, a także buraczki. Jeżeli wiemy, że część gości nie będzie spożywała mięsa, warto włączyć do menu jedną bądź dwie potrawy wegańskie bądź rybne. Świetnie sprawdzi się łosoś z grilla z masłem lub sandacz w migdałach. Zachowajmy jednak umiar i nie twórzmy ściśle wegetariańskiego menu.
Pamiętajmy, że wśród gości weselnych będą także dzieci – warto pamiętać o wprowadzeniu kilku pozycji przeznaczonych specjalnie dla nich. Jadłospis dla najmłodszych może zawierać, np. nuggetsy, pizzę czy kawałki kurczaka w panierce.
Desery i napoje
Po daniu głównym przychodzi czas na deser oraz ciepłe lub zimne napoje. Podstawą weselnego deseru jest rzecz jasna tort, który powinien składać się z kilku pięter, aby nasycić podniebienia wszystkich gości. Wybierając tort, nie warto przesadnie eksperymentować. Bez względu na to czy lubimy smak orzechów, kawy, karmelu etc., pamiętajmy, że nie wszyscy goście muszą mieć takie same preferencje. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest tort śmietanowy, bogato dekorowany owocami. To bezpieczny wybór, który powinien przypaść do gustu większości weselników. Oprócz tortu warto postawić na stołach także inne słodkości. Dobrym wyborem będzie sernik, rolada owocowa czy ciasto z kremem. Na osobnym stole możemy umieścić smakołyki dla dzieci. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się fontanny czekoladowe – aby urozmaicić menu możemy postawić obok nich świeże owoce, tak aby goście mogli bez skrępowania podchodzić i zanurzać je w spływającej czekoladzie.
Jeżeli zaś chodzi o napoje sprawa wydaje się banalna. W każdej karcie weselnej znajdziemy bowiem napoje gorące, kawę i herbatę, wodę gazowaną i niegazowaną, soki oraz napoje gazowane. To czy zechcemy poszerzyć kartę napojów o konkretne rodzaje herbat czy soków owocowych, jest naszą indywidualną sprawą.
Anna Rajczak
Artykuł Czego nie może zabraknąć w weselnym menu? pochodzi z serwisu Portal Ślubny Ślub-Wesele24.